Życie na kredyt

Posted by admin on Thu, Dec 04 2014 09:02:00

Kredyty finansują wiele naszych wydatków

Głównym źródłem zysku dla placówek bankowych jest obsługa kredytów. Pobierane odsetki od każdej pożyczki, a także inne opłaty związane z uruchomieniem kredytu to w skali globalnej bardzo wysokie dochody. Bankom opłacają sie zarówno kredyty gotówkowe jaki i długoterminowe kredyty hipoteczne. Statystycznemu klientowi do gustu najbardziej przypadają kredyty gotówkowe ustalone na niedługi okres czasu. Wiele osób traktuje pożyczkę jako ostateczność, gdy - kolokwialnie mówiąc - należy załatać domowy budżet lub gdy pojawi się pokusa poważniejszego zakupu np. wyposażenia do mieszkania albo pokusa wyjazdu wakacyjnego. Treści reklamowe przyzwyczajają nas coraz bardziej do tego, iż naturalnym jest, że nie warto czekać zbierając mozolnie oszczędności, a kupować wtedy gdy nas na to nie stać, właśnie dzięki kredytom gotówkowym, które można spłacać w wygodnych ratach. W gruncie rzeczy takie podejście nie niej wcale złe, należy jednak tylko dobrze zastanowić się, czy faktycznie będziemy w stanie spłacać nasze zobowiązanie.

Kto może ubiegać się o kredyt gotówkowy?

Pożyczki gotówkowe charakteryzują się dużą i stosunkowo łatwą dostępnością. Podstawowe kryteria, którymi kierują się pożyczkodawcy to przede wszystkim: pełnoletniość kredytobiorcy oraz stałe zarobki. Coraz częściej bankowcy wymagają przedłożenia kopii zeznania podatkowego PIT za rok ubiegły lub korzystają z historii operacji na koncie oszczędnościowym (ROR), którego właścicielem jest kandydat do otrzymania kredytu gotówkowego. Oba przytoczone sposoby są z pewnością o wiele bardziej wiarygodnym źródłem wiedzy na temat kondycji finansowej pożyczkobiorcy, niż np. dokument umowy o pracę a tym bardziej samo zaświadczenie o zarobkach. Jeśli chodzi o kredyty gotówkowe dla firm, oprócz historii bankowej przedsiębiorcy, wymagane może być zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu w opłacaniu składek, oraz zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o czystym koncie podatkowym. W zależności od wnioskowanej kwoty, bank może także wymagać zgody współmałżonka na zaciągnięcie pożyczki (o ile pożyczkobiorca jest w związku małżeńskim), a w przypadku rozdzielności majątkowej, należy przedłożyć kopię stosownego aktu notarialnego.

Minimalizacja jest wygodna

Oferty bankowe skoncentrowane są na przekazywanie potencjalnym klientom najważniejszych i najbardziej chwytliwych informacji. Należą do nich: minimalizacja procedur bankowych, szybka decyzja, niskie oprocentowanie, przejrzyste zasady spłat.