Zdolność kredytowa - jak sprawdzić czy stać Cię na kredyt?

Posted by admin on Fri, Sep 05 2014 08:42:00

Kiedy można uzyskać najtańszy kredyt gotówkowy? Czy jest jakiś dobry czas, aby od banku pożyczać pieniądze i cieszyć się niskimi kosztami? Każdy z banków posiada własną politykę w zakresie stosowania siatek prowizji i marż. Różnią się one w zależności od tego, czy dotycząc kredytów gotówkowych czy hipotecznych. Dla kredytów gotówkowych najlepszy czas aby je brać to lato. Wakacje sprzyjają wydawaniu pieniędzy lekką ręką, nawet wtedy kiedy są to pożyczone pieniądze. Banki chętnie pożyczają pieniądze podczas wakacji, wiedząc że w ten sposób zdobywają lojalność klienta. Jest on bankowi wdzięczny za to, że umożliwił mu wyjazd na rodzinne wakacje, lub zapewnił pieniądze potrzebne na zakup nowego samochodu. Badania dowodzą że kredytu zaciągane latem są bardziej regularnie spłacane niż kredyty gotówkowe zimą. Z czego to wynika? Być może z tego, że w pamięci mamy przyjemne rzeczy, wiążące się z letnią pożyczką. Kąpiel w morzu, radość dzieci i zadowolenie żony. Nie mamy wyrzutów sumienia z powodu kredytu, a więc chętniej go spłacamy chcąc kolejnego roku wziąć ponownie taki sam lub większy.

Zimowe kredyty są drogie

Niestety, kredyty gotówkowe brane zimą nie są już tak takie i przystępne dla klientów. Banki aby nadrobić nieco mniejszy zarobek na letnich kredytach gotówkowych zimą podnoszą swoje prowizje i oprocentowanie. Pomimo że przed bożym narodzeniem wielu klientów zamierza wziąć kredyt, to bank nie docenia tego wielkiego zainteresowania niskim oprocentowaniem. Tutaj ponownie mamy do czynienia z psychologicznym mechanizmem. Dowiedziono że kredyty brane zimą są znacznie trudniej spłacalne przez konsumentów. Przyczyn należy dopatrywać w ich niezadowoleniu z tego, że niemal cała suma została przeznaczona na bieżące potrzeby konsumpcyjne związane ze zorganizowaniem świąt i zakupem prezentów. Pożyczone pieniądze praktycznie jednego dnia się rozchodzą i pozostaje po nich tylko harmonogram spłat. Wiele osób ma wtedy wrażenie, że można było te pieniądze wykorzystać w inny i bardziej konstruktywny sposób. W swoim pesymistycznym nastawieniu nie znajdują żadnej motywacji do tego, aby szybko spłacić ten kredyt.

Można powiedzieć że ociągają się z jego spłacaniem, odwlekając w ten sposób pokusę zaciągnięcia kolejnego w przyszłym roku. Kiedy dobrze zrozumiemy ten mechanizm, będziemy wiedzieć z czego wynikają różne warunki, sprawdź tutaj jak to wygląda w niektórych bankach. Banki poświęcają wiele czasu i pieniędzy na to, aby dokładnie poznawać te mechanizmy, dzięki którym mogą zarabiać jeszcze więcej pieniędzy niż dotąd.