Zbyt duża popularność kredytów gotówkowych

Posted by admin on Fri, Oct 10 2014 07:20:00

W dzisiejszych czasach mamy swego rodzaju modę na kredyty gotówkowe. Dlaczego akurat gotówkowe? Ponieważ to one cieszą się największą popularnością. Rzecz jasna, tego typu kredyty nie są jedyne. Mamy też sporą ilość sprzedawanych innych form kredytów. Niestety, to akurat kredyty gotówkowe są tu największym problemem. Dlaczego? Ponieważ społeczeństwo, które do bogatych nie należy, coraz bardziej się zadłuża. Ma to odniesienie w rosnącej liczbie niespłaconych kredytów. Powodów takiej sytuacji może być kilka i najczęściej wszystkie one są prawdziwe...

 

Tuż przed kryzysem, udzielanie kredytu było bardzo proste i nie wymagało specjalnie dużych dochodów itd. Mieliśmy sytuację, kiedy banki specjalnie udzielały kredyty gotówkowe, ponieważ nie mieściło im się w głowie że może się pojawić problem ze spłatami. Banki oczywiście idą na jak największe zyski. Dopiero gdy ta bańka pękła, sytuacja się odwróciła i klienci nie spłacali swoich zobowiązań, banki zaczęły panikować i tworzyć wiele obostrzeń, które miały przecież być już wprowadzone o wiele wcześniej. Na tej stronie znjdziesz ranking pożyczek gotówkowych i to wszystko w jednym miejscu.

 

Kolejnym problemem, to zwykła ludzka chciwość. Najczęściej kredyty zaciąga się tylko wtedy, gdy nie ma się potocznie mówiąc czego włożyć do garnka, bądź też kredytobiorca planuje jakieś inwestycje, mające poprawić jego status finansowy. W przypadku zwykłych kredytów gotówkowych, były one zaciągane na inwestycje, które nie tylko można było odłożyć w czasie, ale też – można było spłacić z własnych oszczędności. Po co dwa bądź trzy miesiące odkładać na nowy telewizor. Można zaciągnąć kredyt a zakup telewizora będzie szybszy. Niestety, trudności na rynku pracy i pośrednio (w tamtych czasach) wysokie stopy procentowe doprowadziły wielu kredytobiorców do zwyczajnej ruiny i odwiedzin komornika. 

 

Specyficzny sposób reklamy kredytów gotówkowych również ma tu znaczenie. Sam kredyt, jest przez bank reklamowany jako tani, przyjemny i wręcz nieodczuwalny. Niestety, nie jest to prawda. Taką nieodczuwalną pożyczką  może być np. zaciągnięcie zobowiązania w różnych kasach pożyczkowych, najczęściej zainstalowanych przy różnego rodzaju przedsiębiorstwach. Pamiętajmy, że kredyt gotówkowy nie jest ani tani, ani wygodny. Kredytobiorca musi uiścić szereg opłat, które dodatkowo naruszają jego portfel. Dodatkowe oprocentowanie, marże i ubezpieczenia mogą być naprawdę kosztowne – tym bardziej jeśli płatność rozszerzymy na kilka a może i więcej lat. Taka podająca nieprawdę reklama, również zachęciła wiele osób do zaciągnięcia tego typu zobowiązań. Niestety, w naszym kraju stan wiedzy ekonomicznej jest na niskim poziomie.