Warunki konsolidacji kredytów

Posted by admin on Fri, Jan 18 2019 13:55:16

Konsolidacja kredytów to podstawowa metoda restrukturyzacji zadłużenia dostępna we wszystkich bankach detalicznych na terenie kraju. Przydaje się, kiedy kredytobiorca korzysta jednocześnie z pożyczek gotówkowych, kart kredytowych, kredytów samochodowych i innych zobowiązań. Jeżeli kredytobiorca prognozuje, że jego sytuacja ekonomiczna niedługo ulegnie pogorszeniu konsolidacja pozwala zachować pozytywną zdolność kredytową w ramach niskiej raty miesięcznej oraz wydłużonego okresu spłaty rat. Jak przedstawiają się natomiast warunki konsolidacji kredytów?

Wniosek o konsolidację

Konsolidacja zadłużenia przypomina w formie starania o standardowy kredyt gotówkowy. Negatywne zapisy w Biurze Informacji Kredytowej, czy Biurze Informacji Gospodarczej w praktyce uniemożliwiają wykorzystanie wskazanego narzędzia. Tylko czysta sytuacja ekonomiczna i stabilny, potwierdzony dochód miesięczny stanowią o uznaniu wniosku konsolidacyjnego. Alternatywa dla krytycznie zadłużonych to SKOK-i, ale to instytucje finansowe, które po ostatnich aferach straciły wiarygodność.

Konsolidacja to nowy proces, niezależny od sytuacji kredytobiorcy

Niektórzy kredytobiorcy myślą, że pismo wyjaśniające losowe pogorszenie sytuacji gospodarstwa domowego wystarczy do uwzględnienia restrukturyzacji, ale schemat rzeczywisty jest nieco inny. Kredyt konsolidacyjny to zupełnie nowy produkt, który podlega kolejnym analizom. Bank analizuje sytuację ekonomiczną kredytobiorcy od absolutnych podstaw, niezależnie od zaistniałych negatywnych czynników. Dochodzi do tego naturalnie scoring, a także wydanie nowej decyzji kredytowej, przy złej zdolności kredytowej niestety negatywnej. Z tego powodu konsolidacja jest zarezerwowana w większości świadomym kredytobiorcom spodziewającym się nadchodzących kłopotów.

Alternatywne możliwości dla kredytobiorców w złej sytuacji finansowej

Alternatywa dla konsolidacji w bardzo złej sytuacji ekonomicznej to podpisanie aneksu do umowy kredytowej, w którym kredytobiorca wybiera wydłużenie okresu kredytowania (większe koszty) w zamian za niższą ratę. Bank, który zgadza się na restrukturyzację zadłużenia tak naprawdę traci, bo taki proces pogarsza sprawozdania i zwiększa koszty pozyskiwania pieniądza na rynku międzybankowym.