Omówienie opłacalności lokat bankowych

Posted by admin on Wed, Feb 04 2015 09:17:00

Oszczędzanie to można powiedzieć praktyczna sztuka, zwiększająca potencjał nabywczy gospodarstwa domowego. Nauka oszczędzania powinna rozpoczynać się od najmłodszych lat, ponieważ wyrabianie inteligencji finansowej, popularnego pojęcia ekonomicznego gwarantuje w późniejszym życiu sukces w manipulowaniu pieniędzmi. W artykule poznasz od podstaw najważniejszy instrument oszczędnościowy spotykany na rynku bankowości detalicznej, czyli lokatę bankową. 

Format posiadania lokaty bankowej w budżecie domowym jest właściwie obowiązkowy, ponieważ otrzymujesz co miesiąc lub w innym okresie pewny zysk, bez ryzyka. Opłacalność lokat bankowych kształtuje się za pośrednictwem kilku pojęć. Podstawowym z nich stopa oprocentowania, ogłaszana cyklicznie przez Narodowy Bank Polski. Jeżeli stopy procentowe są wysokie, wtedy zyski z lokat idą w górę, natomiast w momencie panowania niskich stóp procentowych zyski idą w dół. Warto rozumieć też, że od przychodów uzyskiwanych z lokaty bankowej należy koniecznie odjąć roczną stopę inflacji. Akurat ta w Polsce wynosi średnio do dwóch, ewentualnie trzech procent. Zatem realny zysk z lokaty to najczęściej tylko ułamek standardowej oferty banku detalicznego. Nie jest to jednak żadna wada z prostych względów. Gdyby gospodarstwa domowe nie używały takiego instrumentu po prostu traciłyby pieniądze przez procesy inflacji. Banki zapobiegają takiemu działaniu, chociaż nie oferują zbyt wielu rzeczy w zamian. Jak zatem zwiększyć profesjonalnie opłacalność wskazanego instrumentu oszczędnościowego?

Koniecznie musisz rozróżniać rodzaje lokat bankowych, począwszy od instrumentów jednodniowych, aż do rentierskich. Jeżeli masz bardzo dużo kapitału na rachunku bankowym, wtedy możesz postarać się o założenie instrumentu oszczędnościowego w module luksusowym. Bankowość prestiżowa zaczyna się współcześnie od kwoty dwustu tysięcy złotych. Jeżeli twoja rodzina jest zainteresowania powiększeniem stopy zysku z lokat bankowych warto zrobić ogólną zrzutkę i przekroczyć próg negocjacji oprocentowania. Poza tym monitoruj cyklicznie promocje w bankach, szczególnie tych nowej generacji internetowej (konkretniej mówiąc 2.0.). Bankowość internetowa daje zwyczajowo większą stopę odsetek, bo nie musi utrzymywać drogich jednostek stacjonarnych. Przyciąga klientami dodatkowymi bonusami w postaci bezpłatnych rachunków osobistych, itp. Niektóre banki proponują też opcję, im więcej zobowiązań, tym większe oprocentowanie lokat. Jeżeli jakaś oferta ci się mocno podoba i chcesz wziąć w banku kredyt, otworzyć rachunek osobisty i jednocześnie założyć lokatę warto już od samego początku rozmowy z doradcą negocjować lepsze warunki pod względem stopy zwrotu. Opłacalność lokat bankowych wzrasta wraz z budowaniem osobistej wiedzy ekonomicznej i badania różnych ofert. Struktura dywersyfikacji też sprawdza się na rynku bankowości detalicznej. Teraz możesz zastosować rady praktycznie. Warto abyś poznał też pojęcie kredytu gotówkowego więc zapraszam na ranking kredytów gotówkowych, zobacz jak to wygląda na rynku.