Kredyt gotówkowy czy ratalny?

Posted by admin on Fri, Sep 02 2016 10:58:00

Rzeczy takie jak pralka, lodówka, czy telewizor lubią się psuć, dzieje się to najczęściej, wtedy kiedy mamy akurat najmniej pieniążków. Wówczas jesteśmy zmuszeni zastanowić się nad wyborem źródła finansowania odpowiedniego celem zakupu nowego sprzętu. Okazuje się, że do dyspozycji mamy kredyty gotówkowe oraz kredyty ratalne i zaczynamy zastanawiać się, która z tych opcji jest lepsza i korzystniejsza dla nas finansowo? A więcej w tym temacie czytaj tu.

Nawet pobieżne zapoznanie się z dostępnymi na rynku ofertami uzmysławia nam, że zarówno kredytów gotówkowych, jak i ratalnych mamy mnóstwo do dyspozycji. Z kredytu gotówkowego możemy skorzystać zawsze, niezależnie, czy mieszkamy w większej miejscowości, czy też mniejszej. Z kredytami ratalnymi mamy natomiast zupełnie inną sytuację.

Mieszkając w większej miejscowości gdzie mamy dostęp do dużych sklepów sieciowych, czy hipermarketów bez problemu znajdziemy bardzo opłacalne kredyty ratalne oprocentowane na 0%. W tym przypadku zakupy na raty nie niosą za sobą absolutnie żadnych kosztów i jeżeli kupujemy pralkę do 1000 zł, kwota 1000 zł zostanie nam rozłożona na odpowiednią ilość rat i tylko tyle spłacimy. Kredyt gotówkowy choćby nie wiadomo jak nisko oprocentowany, nie będzie nam w stanie zapewnić tak niskich kosztów. Zatem jeżeli tylko będziemy mogli skorzystać z zakupów ratalnych z oprocentowaniem 0%, jak najbardziej powinniśmy to uczynić.

Sytuacja odwraca się w mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma dużych sklepów sieciowych i nie są dostępne raty 0%. Tutaj szansę kredytu gotówkowego w porównaniu do kredytu ratalnego zdecydowanie się wyrównują. Przy kredycie gotówkowym zawsze poniesiemy koszty odsetek, nawet niskie oprocentowanie nie uczyni kredytu darmowym i wygeneruje koszt, niewysoki, ale zawsze. Natomiast przy kredycie ratalnym nie ponosimy żadnych kosztów dodatkowych ani opłat związanych z ubieganiem się o niego.

Przy zakupach drobnych rzeczy typu meble pralka lodówka czy też telewizor kredyt ratalny 0% nie znajdzie sobie równych pod względem kosztów. Jednakże nie zawsze jest on dostępny i wówczas tani kredyt gotówkowy zyskuje przewagę.

Trzeba też pamiętać o tym, że nawet kiedy mamy w sklepie kredyt ratalny na 0%, to nie wszystkie towary są w nim sprzedawane. Towary wyższej jakości, droższe z reguły są oferowane wyłącznie za gotówkę, co równa się potrzebie pobrania kredytu gotówkowego.