Jak poradzić sobie z podpisaniem uczciwej umowy kredytowej?

Posted by admin on Tue, Jul 02 2019 13:45:49

Każdy kredytodawca pragnie zoptymalizować maksymalnie koszty umowy kredytowej. Niestety regulaminy kredytów gotówkowych bywają niezwykle skomplikowane, a analiza ostatecznych kosztów zobowiązania bywa problematyczna nawet dla osób doświadczonych pod względem ekonomicznym. Jak zatem wybrać i poradzić sobie z podpisaniem faktycznie uczciwej umowy kredytowej? W artykule poznasz kilka wartościowych informacji pozwalających na uzyskanie zadowalających wyników podczas nawiązywania współpracy z bankami detalicznymi lub parabankami, a najlepsze kredyty znajdziesz w rankingu na PortalBankowy.info.

Informacja o kredycie gotówkowym jest ogólnodostępna

Kredytobiorca musi rozumieć swoje prawa dotyczące pozyskiwania kredytów gotówkowych. Każdy bank oraz parabank (chociaż nieco bardziej liberalnie) jest zobowiązany do podawania informacji o całkowitym koszcie pożyczki krótkoterminowej lub innej. Co zatem zawiera się w całkowitym koszcie pożyczki? Większość ludzi kojarzy wyłącznie kredyt z oprocentowaniem, a to niestety nie wszystko. Trzeba rozpatrzyć jeszcze dodatkowe ubezpieczenie, np. pozwalające ochronić się po nagłej śmierci dłużnika czy po stracie przez niego najważniejszego źródła dochodu. Do całkowitych kosztów kredytu wlicza się jeszcze prowizja oraz opłaty manipulacyjne za sam fakt złożenia wniosku. Niektórzy pożyczkodawcy wycofują się z tej praktyki, ponieważ wielu specjalistów prawnych uważa ją za nierozsądną z perspektywy przeciętnego konsumenta. Jeżeli chcesz nieco obniżyć koszty kredytu spłacaj prowizję banku od razu. Wtedy prowizja nie zostanie dodatkowo oprocentowana w umowie, a tak się niestety zdarza cały czas.

Wiele czynności analitycznych wykonuj samodzielnie i składaj wniosek o kredyt świadomie

Rozsądna praktyka to monitorowanie wszystkich ofert kredytów gotówkowych występujących na rynku za pośrednictwem multimedialnych porównywarek. Dzięki temu ocenisz, gdzie masz największe szanse pozyskania wartościowego zobowiązania. Jeżeli składasz wniosek o kredyt bank detaliczny wysyła zapytanie do bazy BIK. Jeżeli takie zapytanie zostanie wysłane zbyt dużo razy po prostu nie otrzymasz kredytu gotówkowego, bo żaden pożyczkodawca ci nie zaufa. Upewnij się również czy podczas pozyskiwania kredytu gotówkowego nie musisz przypadkiem podpisywać dodatkowych umów, chociażby dotyczących otwarcia rachunku osobistego, na który wpłynie kwota pożyczki krótkoterminowej. Banki detaliczne chcą praktycznie za każdym razem maksymalnie powiązać klienta do swojej oferty. Jeżeli bierzesz kredyt gotówkowy i jednocześnie otwierasz rachunek narażasz się na zwiększone koszty. Warto zatem zapobiegać takim sytuacjom i dopytywać się, czy przelew może wyjść na inny rachunek. Poza tym im dłuższy cykl spłaty rat wybierasz, tym więcej płacisz ogólnie za kredyt. Przeanalizuj gospodarstwo domowe pod względem maksymalnej kwoty rat, jaką możesz udźwignąć bez narażania się na problemy ekonomicznej. Warto nawet pozamykać niektóre zobowiązania.

Uczciwy kredyt jest do twojej dyspozycji

Kredyty gotówkowe to zdecydowanie najpopularniejsze instrumenty zadłużeniowe. Podstawowa wiedza o ich zaciąganiu i analizowaniu pozwala uniknąć ogromu problemów formalnych. Najbezpieczniej jest wykorzystać oferty banków detalicznych, a parabanki zostawić sobie jako alternatywę w ostateczności. Nie ryzykuj nadmiernie i zawsze dopytuj doradcę o możliwości obniżenia oprocentowania. Pracownicy banku muszą odpowiadać na szczegółowe pytania klientów zgodnie z uwarunkowaniami prawnymi. To zatem niesamowita przewaga z perspektywy przeciętnego kredytobiorcy. Czy wykorzystasz zgromadzone w artykule wskazówki?