Dlaczego warto oszczędzać?

Posted by admin on Thu, Mar 12 2015 12:35:00

Każdy ma swoje potrzeby, kiedyś nawet pewien mądry człowiek o nazwisku Maslov opracował pewną piramidę określającą hierarchię potrzeb. Na samym dole u podstaw a więc najważniejsze są potrzeby fizjologiczne. Człowiek najpierw musi coś zjeść oraz się wyspać aby zapragnąć rzeczy wyższego rzędu. Gdzie znajduje się najbardziej nas interesująca potrzeba bezpieczeństwa. To właśnie tę potrzebę jesteśmy w stanie zaspokoić dzięki oszczędnościom w postaci lokaty. W tym miejscu znajdują się potrzeby związane z posiadaniem mieszkania i w pewnym stopniu zaspokojeniem sobie bytu na przyszłość. To właśnie przyszłość jest kluczowym pojęciem wiążącym się z bezpieczeństwem. Tworząc lokaty bankowe zapewniamy sobie bezpieczny byt na przyszłość gdzie bezpieczeństwo zapewnia nam pewna rezerwa. Należy jednak pamiętać o wszystkich poziomach potrzeb także tych związanych z uznaniem i przynależnością dlatego też oszczędzanie należy utrzymać na niezbyt niskim ale także na niezbyt wysokim poziomie pozwalającym czerpać pełnię przyjemności z życia.

Oszczędzanie warto rozpocząć już od najmłodszych lat ponieważ wiąże się ono bezpośrednio z racjonalnym gospodarowaniem pieniędzmi. Jeśli nauczymy się oszczędzać za młodu to prawdopodobnie nie będziemy mieli kłopotów finansowych w przyszłości co jest silnie związane z racjonalnym rozporządzaniem pieniędzmi dzięki czemu wykorzystując przyzwyczajenia nie wydajemy pieniędzy na bzdury. Oraz korzystamy z ofert bardziej przystępnych. Ważne jest aby dobrze analizować swoje wydatki i kupować produkty tej samej jakości tam gdzie jest najtaniej. Dodatkowo oszczędzając przy pomocy lokaty bankowej otrzymujemy dodatkowe odsetki każdego roku lub jeśli okres lokaty jest inny to co inny określony okres czasu. Zaczynając oszczędzać wcześniej, zdobyte odsetki podlegają dalszej kapitalizacji przez co uzyskujemy efekt mnożnikowy.

Warto oszczędzać nie tylko dla lepszego poczucia bezpieczeństwa ale także z innych powodów. Bardzo popularnym powodem oszczędzania jest odległy w przyszłości cel taki jak zakup samochodu albo mieszkania, wydatki takie wiążą się ze znacznie większymi kosztami niż te codzienne i w tym przypadku lokaty są tworzone przez lata ale przeważnie ostateczny efekt w postaci własnego mieszkania czy też samochodu jest bardzo widoczny i odczuwalny. Oczywiście nie każdy ma tak duży i odległy cel. Patrząc pod tym kontem cele takie bardzo często wychodzą w czasie. Zaczynając oszczędzać zawczasu okres oczekiwania spełnienia marzeń jest znacznie, krótszy w zależności od tego kiedy to marzenie się pojawi i jak długo się wcześniej tworzyło lokaty.

Idąc dalej w hierarchii potrzeb można zauważyć że nie każdy musi mieć konkretny cel dla którego warto by oszczędzać. Dla wielu osób posiadanie dużej lokaty samo w sobie jest priorytetem i pozwala na podniesienie własnej samooceny. Podsumowując lokaty bankowe są doskonałym sposobem na zebranie określonej ilości środków pieniężnych. Pozwalają one na lepszą kontrolę oszczędności jak i na ich niewielkie w krótkim i trochę większe w długim okresie czasu powiększenie dzięki oferowanemu przez banki oprocentowaniu. Zebrane w ten sposób pieniądze można wykorzystać na bardzo wiele różnych sposobów i zaspokoić różnego rodzaju potrzeby od tych najniższych w hierarchii w postaci jedzenia do tych najwyższych wiążących się z uznaniem i samooceną. Nawet bez celu warto oszczędzać co ułatwi zaspokojenie potrzeb i spełnienie marzeń w przyszłości. Dlatego też warto oszczędzać. Na tę stronę wejdź po dobre i tanie kredyty gotówkowe, warto za wczasu zapoznać się z tym produktem.