Czym jest odwrócona hipoteka?

Posted by admin on Wed, Jul 23 2014 11:37:00

Coś dla seniorów

 

Ostatnimi czasy coraz większą popularnością cieszy się tak zwana odwrócona hipoteka. Jest to oferta przeznaczona dla osób starszych, które chciałyby mieć więcej środków finansowych na doraźne potrzeby. Mogą dostać oni z instytucji finansowej, z którą zaczną współpracować, całkiem dużą kwotę, niemniej jednak aby tak się stało, muszą jednocześnie coś poświęcić. Co takiego? Własny dom lub też mieszkanie. Odwrócona hipoteka polega na tym, że ludzie zobowiązują się oddać mieszkanie po ich śmierci konkretnej instytucji finansowej, ta instytucja zaś ma obowiązek wypłacania określonej sumy każdego miesiąca. W ten sposób kupuje niejako dom od właściciela, ale w systemie ratalnym, dzięki czemu senior otrzymuje w zasadzie drugą emeryturę. Albo i jej pomnożenie, w zależności od tego, jaka jest stawka wyjściowa świadczenia podstawowego. W zależności od tego, ile się ma lat i jak wiele warte jest mieszkanie bądź dom, tyle dostaje się każdego miesiąca pieniędzy.

 

Plusy odwróconej hipoteki

 

Plusem odwróconej hipoteki jest bez wątpienia fakt, że otrzymuje się bezpośrednio do ręki pieniądze, które każdemu emerytowi są potrzebne. Wprawdzie senior najczęściej ogranicza wydatki na takie rzeczy jak wyjazdy czy nawet jedzenie bądź kupowanie drogich ubrań, niemniej jednak powiększają się inne wydatki, chociażby te na leki. Żeby móc żyć spokojnie, w dostatku i komforcie, przydaje się zastrzyk gotówki. I instytucje finansowe właśnie taki oferują w zamian za podpisanie z nimi umowy. Zazwyczaj kwoty oferowane przez dany bank są konkurencyjne, dzięki czemu z powodzeniem wystarczają na spokojne życie, bez zmartwień, co przyniesie następny dzień. To daje dużo spokoju i pozwala cieszyć się każdym nadchodzącym tygodniem, miesiącem, rokiem.

 

Minusy odwróconej hipoteki

 

Wszystko ma swoje dobre i nieco gorsze strony. Z całą pewnością odwrócona hipoteka ma dużo pozytywów, jednak warto spojrzeć na nią też nieco krytycznie z innych powodów. Podstawowym minusem, jaki można dać tego typu kredytowi, jest samopoczucie psychiczne, jakie następuje po zastawieniu domu. Mimo że otrzymuje się każdego miesiąca wsparcie finansowe, i to całkiem spore, ma się równocześnie świadomość, że dom przejdzie w ręce innego właściciela zaraz po naszej śmierci. Nie daje to komfortu, zwłaszcza że człowiek jednak jest przyzwyczajony do doczesności i nie do końca uśmiecha mu się myślenie o tym, co będzie po śmierci. Zwłaszcza jeśli coś ma stracić. Odwrócona hipoteka może zatem działać niekorzystnie na samopoczucie osoby, która się na nią zdecydowała.